Zupa z dyni piżmowej i warzyw, które wcześniej zostały upieczone to prawdziwe jesienne, kulinarne niebo. Ta zupa ma piękny głęboki kolor, wspaniały aromat, zapach i przede wszystkim smak, który jest bardziej intensywny i głęboki niż gdy po prostu gotujemy warzywa w wodzie. I tak, ten smak uzyskamy jeśli upieczemy nasze warzywa wcześniej, a to wszystko głównie dzięki procesowi karmelizacji. Dodatkowym plusem takiej zupy jest to, że możesz ją dowolnie przyprawić i użyć dowolnych dodatków np. polać słodką śmietaną, dodać mleko kokosowe czy podawać z chrupiącym pieczywem.
Właściwie podczas przyrządzania mojej zupy miałam mały problem, bo ja chciałam dodać mleko kokosowe, a reszta rodziny wolała śmietankę, więc “wygrała” słodka śmietanka, która też super pasuje do tej zupy. Wiem, że jest sporo przepisów na zupy z dyni, ale koniecznie wypróbuj ten trick z jej wcześniejszym upieczeniem – myślę, że wyczujesz tę różnicę 🙂
Ale najpierw obejrzyj to video z przepisem na zupę z pieczonej dyni piżmowej i zobacz jak łatwo jest ją zrobić:
Składniki potrzebne do zrobienia zupy z dyni piżmowej:
Dynia piżmowa – Dynia piżmowa nieco różni się od innych dyń. Ma więcej miąższu i mniej pestek, jest łatwiejsza w obróbce i przygotowaniu. Warto zwrócić uwagę na jej maślany i lekko orzechowy smak. Dla wielu osób może być nawet lepsza niż zwyczajna dynia. Pojawia się w sklepach pod koniec lata i jest dostępna całą jesień, zwłaszcza w październiku. Dynia piżmowa jest dość poręczna i w przeciwieństwie do innych dyń, da się ją obrać mocną i ostrą obieraczką do warzyw. No, ale w tym przepisie nie musimy jej nawet obierać – wystarczy ją upiec 🙂
Pozostałe warzywa – W przeciwieństwie do innych zup dyniowych pozostałe składniki, takie jak te warzywa są naprawdę ważne. Dodajemy cebulę, marchewkę, całą (!) główkę czosnku oraz jeden pomidor. Wszystkie te warzywa stają się bardziej słodkie po upieczeniu, co niesamowicie wpływa na smak zupy. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na czosnek. Może niektórzy myślą, że zwariowałam skoro dodałam całą główkę czosnku ( :D) , ale… pieczony czosnek ma zupełnie inny charakter niż surowy. Staje się on miękki, kremowy i ma delikatny, słodkawy smak, który dodaje bogactwa i głębi zupie. Wydaje się, że cała główka czosnku to dużo, ale po upieczeniu czosnek staje się łagodniejszy i bardziej wyrafinowany w smaku. Uwaga! Tu chodzi o pieczony czosnek, a nie surowy. Jeśli przypadkiem zapomnisz go wstawić do piekarnika, to NIE dodawaj go surowego do zupy, chyba że maksymalnie dwa, trzy surowe ząbki.
Bulion – Użyj bulionu warzywnego albo drobiowego. Jeśli chcesz, aby zupa była np. zupełnie wegańska to dodaj oczywiście warzywny.
Przyprawy i zioła – Jeśli chodzi o przyprawy i zioła, to właściwie możesz użyć dowolnych, to znaczy takich jakie lubisz. Ja użyłam gałkę muszkatołową, którą często używa się do zup dyniowych, słodką paprykę w proszku, pieprz i sól oraz suszone zioła: tymianek i rozmaryn.
Dodatki do zupy:
Zupa – krem z dyni piżmowej jest pyszna sama w sobie, ale jest też elastyczna pod względem dodatków. Na przykład możesz użyć:
- słodką śmietanę (30 % albo 36 %) do polania zupy przed podaniem.
- mleczko kokosowe – fajny dodatek zamiast śmietany, jeśli dodajesz mleczko możesz spróbujesz zupę przyprawić przyprawą curry i kurkumą?
- orzechy i nasiona do posypania np. prażone pestki dyni, prażone orzechy nerkowca
- pieczona albo zwykła ciecierzyca, usmażony albo upieczony boczek, a nawet podsmażona drobno pokrojona kiełbasa np. jakaś pikantniejsza
- pieczywo np. kawałki chrupiącej bagietki, podsmażonej na patelni albo małe grzanki.
- oleje i sosy do polania przed podaniem np. olej chili lub pikantny sos (to dla fanów ostrzejszych smaków), sok z limonki albo sok z cytryny.
Zupa z pieczonej dyni piżmowej. Przygotowanie krok po kroku.
KROK 1.
Odetnij końcówki dyni piżmowej za pomocą noża, a potem ostrożnie przekrój ją wzdłuż na pół. Wskazówka – dynię będzie trochę łatwiej kroić, jeśli włożysz ją na 2,3 minuty do mikrofalówki. Następnie za pomocą zwykłej łyżki albo łyżki do lodów usuń z niej nasiona. Potem nasmaruj oliwą z oliwek miąższ dyni i dobrze posól i popieprz.
KROK 2.
Teraz przygotuj pozostałe warzywa. Pomidora pokrój na ćwiartki, cebulę przekrój na pół, marchewkę pokój na mniejsze kawałki np. 4 kawałki, a z główki czosnku odetnij końcówkę (patrz: video). Posmaruj lekko wszystkie warzywa oliwa z oliwek.
KROK 3.
Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia ułoż dynie piżmową skórą do góry. Ułoż dynię z boku blaszki, aby zrobić miejsce na warzywa, które trzeba będzie upiec trochę później. Piecz dynię przez 30 minut w 220 stopniach, a potem dołoż warzywa i piecz wszystko przez kolejne 30 minut. Czyli dynia ma się piec łącznie 60 minut, a pozostałe warzywa 30 minut.
KROK 4.
Po upieczniu dyni bardzo łatwo można usunąć miąższ. Usuń miąższ z dyni za pomocą łyżki. Teraz trzeba bedzie zblendować warzywa wraz z bulionem. Jeśli masz blender reczny to przełoż wszystkie warzywa wraz z miąższem z dyni do garnka i zalej je bulionem, a następnie wszystko dobrze zblenduj. Pamiętaj, że czosnek należy delikanie wyciśnąć (patrz: video). Użyj minimum 3 szklanki bulionu. Jeśli chcesz mieć trochę rzadszą zupę, to użyj 4 szklanek. Ja użyłam dokłanie 3,5 szklanki. Jeśli używasz blendera kielichowego (dużego i o dużej mocy), to blenduj warzywa wraz z bulionem w dwóch częściach.
KROK 5.
Zupę dobrze blendujemy. Jesli używasz blendera kielichowego to przelej zblendowaną zupę do garnka. Zagotuj zupę i dopraw przyprawami. Ja dodałam gałkę muszkatołową, pieprz, sól, słodką paprykę w proszku oraz suszone zioła: tymianek i rozmaryn. Możesz, jeśli chcesz użyć innych przypraw. Do zupy możesz też dodać słodką śmietanę albo mleczko kokosowe. Warto podawać np. z chrupiącym pieczywem i posypać posiekaną natką pietruszki oraz prażonymi ziarnami dyni. To już wszystko. Smacznego.
Przechowywanie:
Przed przechowywaniem w lodówce zupę należy schłodzić do temperatury pokojowej i wstawić ją do lodówki, po ostudzeniu najlepiej w przeciągu dwóch godzin. To ważne, aby unikać rozwoju niepożądanych bakterii. Najlepiej przechowywać zupę w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Czas przechowywania: Zupa dyniowa powinna być spożyta w ciągu 3-4 dni od przechowywania w lodówce. Jeśli chcesz przechować ją na dłużej, możesz zamrozić ją w porcjach (np. w workach do mrożenia albo w pojemnikach) i przechowywać w zamrażarce do 2-3 miesięcy.
Odgrzewanie:
W garnku: Najlepszym sposobem na odgrzewanie zupy jest powolne podgrzewanie jej w garnku na średnim ogniu. Często mieszaj, aby zupa się równomiernie podgrzała i nie przypaliła na dnie garnka.
W mikrofali: Jeśli używasz mikrofalówki, przelej zupę do odpowiedniego naczynia, przykryj (ale nie szczelnie – zostaw mały otwór, aby para mogła uciekać) i podgrzewaj na średniej mocy, sprawdzając i mieszając co kilka minut.
Z zamrażarki: Jeśli zamroziłaś zupę, najlepiej jest ją najpierw rozmrozić w lodówce przez 24 godziny przed odgrzewaniem. Jeśli jednak masz mało czasu, możesz ją odgrzewać bezpośrednio z zamrożenia, ale będzie to wymagało więcej cierpliwości i regularnego mieszania.
Zupa z pieczonej dyni piżmowej. Składniki, przygotowanie, możliwość wydrukowania.
Zupa z pieczonej dyni piżmowej i warzyw. Pocałunek jesieni 😉
Opis
Pyszna, aromatyczna zupa z pieczonej dyni piżmowej i pieczonych warzyw. Idealna na jesienne dni.
Składniki
Przyprawy i zioła (to moja propozycja, przyprawy mogą być inne, jeśli chcesz)
Przygotowanie
- Odetnij końcówki dyni piżmowej za pomocą noża, a potem ostrożnie przekrój ją wzdłuż na pół. Wskazówka – dynię będzie trochę łatwiej kroić, jeśli włożysz ją na 2,3 minuty do mikrofalówki. Następnie za pomocą zwykłej łyżki albo łyżki do lodów usuń z niej nasiona. Potem nasmaruj oliwą z oliwek miąższ dyni i dobrze posól i popieprz.
- Teraz przygotuj pozostałe warzywa. Pomidora pokrój na ćwiartki, cebulę przekrój na pół, marchewkę pokój na mniejsze kawałki np. 4 kawałki, a z główki czosnku odetnij końcówkę (patrz: video). Posmaruj lekko wszystkie warzywa oliwa z oliwek.
- Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia ułoż dynie piżmową skórą do góry. Ułoż dynię z boku blaszki, aby zrobić miejsce na warzywa, które trzeba będzie upiec trochę później. Piecz dynię przez 30 minut w 220 stopniach, a potem dołoż warzywa i piecz wszystko przez kolejne 30 minut. Czyli dynia ma się piec łącznie 60 minut, a pozostałe warzywa 30 minut.
- Po upieczniu dyni bardzo łatwo można usunąć miąższ. Usuń miąższ z dyni za pomocą łyżki. Teraz trzeba bedzie zblendować warzywa wraz z bulionem. Jeśli masz blender reczny to przełoż wszystkie warzywa wraz z miąższem z dyni do garnka i zalej je bulionem, a następnie wszystko dobrze zblenduj. Pamiętaj, że czosnek należy delikanie wyciśnąć (patrz: video). Użyj minimum 3 szklanki bulionu. Jeśli chcesz mieć trochę rzadszą zupę, to użyj 4 szklanek. Ja użyłam dokłanie 3,5 szklanki. Jeśli używasz blendera kielichowego (dużego i o dużej mocy), to blenduj warzywa wraz z bulionem w dwóch częściach.
- Zupę dobrze blendujemy. Jesli używasz blendera kielichowego to przelej zblendowaną zupę do garnka. Zagotuj zupę i dopraw przyprawami. Ja dodałam gałkę muszkatołową, pieprz, sól, słodką paprykę w proszku oraz suszone zioła: tymianek i rozmaryn. Możesz, jeśli chcesz użyć inne przyprawy. Do zupy możesz też dodać słodką śmietanę albo mleczko kokosowe. Warto podawać np. z chrupiącym pieczywem i posypać posiekaną natką pietruszki oraz prażonymi ziarnami dyni. To już wszystko. Smacznego.