Kremowa zupa pomidorowa z warzywami. Przepyszna ♥

2023-08-16

Ta zupa jest idealna. Przyznam, że ja i moja rodzina ją uwielbiamy. Pyszna, sycąca, kremowa zupa pomidorowa z warzywami, a konkretnie z kalafiorem, marchewką i selerem naciowym jest naprawdę cudowna. Robiłam tę zupę kilka razy i poczęstowałam nią różne osoby i absolutnie nikt nie narzekał 😉

Wiele osób uwielbia dobre zupy pomidorowe, ale ta jest stosunkowo gęsta i wspaniale kremowa, a wyraźny dodatek warzyw sprawia, że zwykła zupa pomidorowa przemieni się w coś zupełnie wyjątkowego i dzięki obecności witamin i substancji odżywczych w coś bardzo zdrowego.

Najpierw obejrzyj to video z przepisem na kremową zupą pomidorową z warzywami i zobacz jak łatwo jest ją zrobić.

zupa pomidorowa z warzywami

Składniki potrzebne do zrobienia tej kremowy zupy pomidorowej z warzywami.

Bulion – Możesz użyć zarówno bulion warzywny, jak i drobiowy.

Bulion można przygotować na kilka sposobów np.:

  1. Domowy bulion: Możesz samodzielnie przygotować bulion w domu, gotując na wolnym ogniu mięso, warzywa i przyprawy. Wystarczy gotować składniki w wodzie przez dłuższy czas, aż bulion nabierze pełnego smaku. Możesz użyć różnych mięs, takich jak drób, wołowina, wieprzowina, lub nawet samych warzyw, aby stworzyć bulion roślinny.
  2. Sklepowy bulion: W większości sklepów spożywczych można znaleźć gotowe buliony w formie kostek, proszku lub płynu. Są one łatwe w użyciu – wystarczy rozpuścić odpowiednią ilość wody i zagotować, aby uzyskać bulion. Oczywiście wiele osób nie korzysta ze sklepowych bulionów i ja jednak zalecam (jeśli masz czas) przygotować swój własny bulion. Jeśli ktoś jednak wybierze “sklepową opcję” to ewentualnie polecam np. bulion w słoiczku Winiary.
  3. Bulion w kartonie: Taki bulion to gotowe płyny bulionowe, które można bezpośrednio dodać do potraw. Są bardzo popularne i łatwo dostępne na Zachodzie, natomiast w Polsce nie zyskały jeszcze większej popularności. Osobiście rzadko spotykam się z takim produktem w sklepach stacjonarnych, ale możne je bez większego problemu zamówić przez Internet, chociaż taniej wyjdzie zrobić własny domowy bulion.

Pomidory w puszce– Wybierz swoje ulubione pomidory. Ja polecam Ci użyć pomidory w puszce drobno krojone np. firmy Mutti. Te pomidory są dość łatwo dostępne np. w Biedronce.

Koncentrat pomidorowy – To właśnie koncentrat ma dodać ten silny, pomidorowy smak i aromat. Jednak aby złagodzić nieco jest ostry, kwaskowaty smak należy go dobrze przesmażyć – trzymaj się więc czasu, który jest podany w przepisie.

Śmietanka – Do tej zupy użyj śmietanki 30 %. Śmietanka nadaje zupie kremową, gładką konsystencję. Dla wielu osób kremowa konsystencja jest bardziej apetyczna niż wodnista. Śmietanka dodaje bogatego, kremowego smaku do zup, co dodatkowego wzbogaca smak. Chociaż śmietanka dodaje także kalorii i tłuszczu, to również może zwiększyć zawartość niektórych witamin i składników odżywczych w zupie, takich jak witamina A i D oraz wapń.

Mąka pszenna – Jak dodaje przepisy na moje Social Media to bardzo często spotykam się z pytaniem, dlaczego dodaję mąkę do zup. Powód jest jeden – mąkę dodaje się do zagęszczenia zupy.

Masło i oliwa z oleju (albo olej roślinny) – Dlaczego używam zarówno masła, jak i oliwy z oliwek (ewentualnie zastępuję oliwę olejem)? Przede wszystkim biorę pod uwagę PUNKU DYMIENIA. Punkt dymienia: Masło ma stosunkowo niski punkt dymienia, co oznacza, że zaczyna się palić i wydzielać dym w niższej temperaturze niż większość olejów. Dodawanie oleju z oliwek lub oleju roślinnego, które mają wyższy punkt dymienia, podnosi ogólny punkt dymienia, co pozwala na smażenie w wyższych temperaturach bez ryzyka spalenia masła. Plus oczywiście SMAK. Smak: Masło wnosi bogaty, orzechowy smak do potrawy, podczas gdy oliwa z oliwek lub olej roślinny są bardziej neutralne. Połączenie tych tłuszczów pozwala na zachowanie charakterystycznego smaku masła, jednocześnie zapewniając korzyści z wyższego punktu dymienia oleju.

Warzywa: Marchewki, seler naciowy, cebula, czosnek oraz bardzo ważny w tym przepisie kalafior. Jeśli nie chcesz dodawać selera naciowego, to możesz go zastąpić marchewką.

Cukier – Dodanie cukru jest opcjonalne. Polecam go dodać zwłaszcza osobom, dla których smak pomidorów jest zbyt kwaskowaty.

Przyprawy i suszone zioła:pieprz i sól, słodka papryka w proszku (można też dodać trochę ostrej papryki), majeranek, oregano (albo zioła prowansalskie).

Dodatki, czyli ser i makaron: Polecam dodać twardy ser dojrzewający np. Grana Padano albo Parmezan. Warto do tej zupy dodać makaron jajeczny, ponieważ ma trochę bogatszy smak niż zwykły. Ja użyłam kupne jajeczne kluski tarte (dostałam je w Biedronce).

Plus natka pietruszki– Natkę pietruszki można zastąpić świeżym koperkiem.

zupa pomidorowa z warzywami
zupa pomidorowa z warzywami

Kremowa zupa pomidorowa z warzywami. Przygotowanie krok po kroku.

KROK 1.

Marchewkę, cebulę i seler naciowy pokrój na małe kawałki. Im mniejsze kawałki warzyw, tym lepiej. Jeśli nie chcesz używać selera to go pomiń (możesz zamiast selera dodać dwie marchewki więcej).

KROK 2.

W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek albo oleju. Kiedy masło się rozpuści, to do garnka wrzuć drobno pokrojoną cebulkę, marchewkę i seler i przesmaż wszystkie warzywa około 5 minut, od czasu do czasu mieszając. W międzyczasie dodaj suszone zioła (polecam dodać majeranek i oregano albo zioła prowansalskie). Minutę przez końcem smażenia warzywa (czyli po około 4 minutach) dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj go z warzywami i przesmaż go z warzywami około minutę.

KROK 3.

Po tym czasie posyp warzywa mąkę pszenną, przemieszaj i trzymaj na ogniu około 1 minutę. Następnie dodaj pomidory w puszce, najlepiej drobno pokrojone oraz sól. Kiedy pomidory się zagotują ostrożnie wlej bulion. Podczas wlewania bulionu polecam mieszać cały czas zupę drewnianą łopatką, aby uniknąć powstania mącznych grudek.

KROK 4.

Kiedy bulion się zagotuje dodaj drobno albo bardzo drobno pokrojonego kalafiora – wielkość kawałków zależy od Ciebie. Gotuj zupę jeszcze około 20 minut. Pod koniec tego czasu dodaj słodką paprykę w proszku. Możesz też dodać trochę ostrej papryki w proszku. Jeśli zupa jest dla Ciebie zbyt kwaskowata, możesz dodać też cukier. Przemieszaj wszystko, a potem wlej śmietankę 30 procentową. Na koniec użyj też trochę pieprzu – do smaku. Warto też dodać drobno posiekaną natkę pietruszki oraz starty na tarce twardy ser np. Grana Padano albo Parmezan. Dodanie sera jest opcjonalne, ale ser doda zupie jeszcze bardziej wyrazistego smaku.

Zupę podaj z ulubionym makaronem – polecam makaron jajeczny np. makaron jajeczny “tarte kluski”.

Kocham zupy i często je robię. Mam sporo przepisów na pyszne zupy. Polecam szczególnie:

zupa pomidorowa z warzywami
zupa pomidorowa z warzywami

Kremowa zupa pomidorowa z warzywami. Składniki, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Kremowa zupa pomidorowa z warzywami. Przepyszna ♥

Czas łącznie: 45 minutaPorcje:6 porcje

Opis

Pyszna, sycąca, kremowa zupa pomidorowa z warzywami, a konkretnie z kalafiorem, marchewką i selerem naciowym jest naprawdę cudowna. Świetnie smakuje z ulubionym makaronem np. jajecznym.

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Marchewkę, cebulę i seler naciowy pokrój na małe kawałki. Im mniejsze kawałki warzyw, tym lepiej. Jeśli nie chcesz używać selera to go pomiń (możesz zamiast selera dodać dwie marchewki więcej).
  2. W garnku rozpuść masło i dolej trochę oliwy z oliwek albo oleju. Kiedy masło się rozpuści, to do garnka wrzuć drobno pokrojoną cebulkę, marchewkę i seler i przesmaż wszystkie warzywa około 5 minut, od czasu do czasu mieszając. W międzyczasie dodaj suszone zioła (polecam dodać majeranek i oregano albo zioła prowansalskie). Minutę przez końcem smażenia warzywa (czyli po około 4 minutach) dodaj koncentrat pomidorowy, przemieszaj go z warzywami i przesmaż go z warzywami około minutę.
  3. Po tym czasie posyp warzywa mąkę pszenną, przemieszaj i trzymaj na ogniu około 1 minutę. Następnie dodaj pomidory w puszce, najlepiej drobno pokrojone oraz sól. Kiedy pomidory się zagotują ostrożnie wlej bulion. Podczas wlewania bulionu polecam mieszać cały czas zupę drewnianą łopatką, aby uniknąć powstania mącznych grudek.
  4. Kiedy bulion się zagotuje dodaj drobno albo bardzo drobno pokrojonego kalafiora – wielkość kawałków zależy od Ciebie. Gotuj zupę jeszcze około 20 minut. Pod koniec tego czasu dodaj słodką paprykę w proszku. Możesz też dodać trochę ostrej papryki w proszku. Jeśli zupa jest dla Ciebie zbyt kwaskowata, możesz dodać też cukier. Przemieszaj wszystko, a potem wlej śmietankę 30 procentową. Na koniec użyj też trochę pieprzu – do smaku. Warto też dodać drobno posiekaną natkę pietruszki oraz starty na tarce twardy ser np. Grana Padano albo Parmezan. Dodanie sera jest opcjonalne, ale ser doda zupie jeszcze bardziej wyrazistego smaku.

    Zupę podaj z ulubionym makaronem – polecam makaron jajeczny np. makaron jajeczny “tarte kluski”.
Słowa kluczowe:bulion, cebula, czerwona cebula, kalafior, marchewka, masło, pietruszka, seler, seler naciowy, warzywa, zupa

Sprawdź też przepis na tę zupę – jest absolutnie pyszna i zasmakuje całej rodzinie, zwłaszcza dzieciom:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: