Surówka z czerwonej kapusty jak w restauracji.

2023-07-28

Pyszna surówka z czerwonej kapusty, marchewki i jabłka w świetnym sosie, która jest idealna jako dodatek do obiadu i smakuje jak te, które znajdziesz w restauracjach czy knajpkach. Jest chrupiąca, pełna smaku, odżywcza i stanowi bardzo dobre uzupełnienie głównego dania. Jest też prosta do zrobienia, bo trzeba przede wszystkim zetrzeć wszystkie warzywa i jabłka oraz wymieszać ich z wcześniej przygotowanych sosem. A na koniec dodać świeży koperek albo natkę pietruszki.

Do przygotowania surówki użyłam czerwonej kapusty oraz marchewki i jabłka. Zarówno marchewka, jak i jabłko dodają chrupkości i słodyczy naszej surówce. Uwaga! Możesz też dodać pora – dodanie pora zrównoważy słodycz pozostałych dodatków swoim specyficzny, lekko cebulkowym smakiem. Jednak dodanie tego warzywa nie jest konieczne.

Ale najpierw obejrzyj to video z przepisem na surówkę z czerwonej kapusty i zobacz jakie łatwo ją zrobić:

Składniki, które są potrzebne do zrobienia surówki z czerwonej kapusty.

Czerwona kapusta – Można się zastanawiać, czym oprócz koloru różni się czerwona kapusta od białej, a odpowiedź jest jedna – smakiem. Czerwona kapusta ma nieco bardziej pikantny, intensywny smak w porównaniu do białej kapusty, która ma delikatniejszy, bardziej neutralny smak. Pamiętaj! Zwróć uwagę przy kupowaniu kapusty – główka czerwonej kapusty powinna być szczelna i twarda, bez widocznych uszkodzeń, plam, czy oznak pleśni. Jeśli liście wyglądają na zwiędłe, wysuszone lub mają czarne plamy, kapusta prawdopodobnie jest stara.

Jabłko i marchewka – Wybierz twarde, słodkie jabłka. Jabłka nie obieramy ze skórki. Jabłka oczywiście dodają słodyczy surówce, ale marchewka również doda fajnego słodkiego smaku plus dodatkowej chrupkości.

Por – Dodanie pora do surówki jest opcjonalnie, ale jeśli chcesz trochę przełamać słodycz jabłka i marchewki możesz dodać pora, który ma wyrazisty, lekko ostry, cebulkowaty smak.

Koperek albo natka pietruszki – Dodajemy głównie dla smaku i pięknego, ziołowego aromatu. Te zioła dodają wyraźny aromat do surówki, co czyni danie jeszcze bardziej apetycznym.

SKŁADNIKI NA SOS:

Olej roślinny, ocet jabłkowy (można zastąpić go sokiem z cytryny), miód w formie płynnej, pieprz i sól oraz ewentualnie majonez i musztarda. Dodanie musztardy i majonezu jest opcjonalnie, ale wiele osób nie wyobraża sobie surówki bez tych dwóch składników.

Wszystkie składniki na sos bardzo dobrze mieszamy w osobnym naczyniu (dużym kubku albo miseczce) tak aby wszystko się połączyło i polewamy tym sosem surówkę.

Surówka z czerwonej kapusty. Przygotowanie krok po kroku.

KROK 1.

Zdejmij wierzchnie liście z czerwonej kapusty, dobrze ją umyj, przekrój na pół i ostrożnie usuń twardy, jasny głąb. Poszatkuj kapustę za pomocą dużego ostrego noża albo robota kuchennego. Za pomocą robota kuchennego powinny wyjść drobniejsze kawałki. Jeśli dodajesz młodą albo białą kapustę, to również poszatkuj ją w ten sposób. Przełoż poszatkowaną kapustę do większej miski.

KROK 2.

Obrane marchewki zetrzyj na tarce o grubych oczach (albo za pomocą robota kuchennego – wtedy użyj tarki przeznaczonej dla marchewki). Nieobrane jabłka również zetrzyj na tarce o grubych oczkach (albo za pomoca robota). Marchewkę i jabłko przełóż do miski.

Jeśli dodajesz pora, to przekrój go najpierw wzdłuż na pół, a potem pokrój w drobniutkie półplasterki. Używamy biała część pora (bez tych długich, zielonych, twardych liści). Pokrojonego pora dodaj do surówki.

KROK 3.

Teraz przygotuj sos. W dużym kubku albo miseczce wymieszaj bardzo dobrze ze sobą wszystkie składniki na sos, czyli olej rośłinny, ocet jabłkowy (albo sok z cytryny), pieprz i sól i miód w formie płynnej. Polej sosem surówkę. Dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki albo koperek – możesz tez dodać zarówno natkę, jak i koperek. Bardzo dobrze wszytko przemieszaj.

Najlepiej odłóżyć surówkę do lodówki na minimum 30 minut, aby składniki się przegryzły.

surówka z czerwonej kapusty
surówka z czerwonej kapusty

Składniki surówki powinny się “przegryźć”. Co to znaczy? 🙂

“Przegryzienie się” składników to pojęcie często używane w kontekście przygotowywania różnego rodzaju potraw, w tym surówek. Oznacza to, że połączone składniki są pozostawione na jakiś czas (często kilka godzin lub nawet całą noc), aby mogły się nawzajem “przeniknąć”.

Podczas tego procesu następuje wymiana smaków, aromatów i soków pomiędzy składnikami. Na przykład, jeśli robisz surówkę z kapusty, marchewki i jabłka, po pewnym czasie kapusta może zacząć smakować nieco jak jabłko, a marchewka może nabrać smaku kapusty.

Przegryzienie się składników pozwala na lepsze połączenie się smaków z dodanymi przyprawami, takimi jak sól, pieprz, cukier czy ocet. Cały proces prowadzi do stworzenia potrawy o bogatszym, bardziej złożonym smaku.

Szukasz pomysłu na świetną surówkę, ale z białej kapusty? Polecam Ci:

Surówka z młodej kapusty. – Pasta Mama Cooks – klinij w ten link!

surówka z młodej kapusty
surówka z młodej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty jak z restauracji. Składniki, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.

Surówka z czerwonej kapusty jak w restauracji.

Czas łącznie: 20 minuta

Opis

Pyszna surówka z czerwonej kapusty, marchewki i jabłka w świetnym sosie, która jest idealna jako dodatek do obiadu i smakuje jak te, które znajdziesz w restauracjach czy knajpkach. Jest chrupiąca, pełna smaku, odżywcza i stanowi bardzo dobre uzupełnienie głównego dania.

Składniki:

Przygotowanie

  1. Zdejmij wierzchnie liście z czerwonej kapusty, dobrze ją umyj, przekrój na pół i ostrożnie usuń twardy, jasny głąb. Poszatkuj kapustę za pomocą dużego ostrego noża albo robota kuchennego. Za pomocą robota kuchennego powinny wyjść drobniejsze kawałki. Jeśli dodajesz młodą albo białą kapustę, to również poszatkuj ją w ten sposób. Przełoż poszatkowaną kapustę do większej miski.
  2. Obrane marchewki zetrzyj na tarce o grubych oczach (albo za pomocą robota kuchennego – wtedy użyj tarki przeznaczonej dla marchewki). Nieobrane jabłka również zetrzyj na tarce o grubych oczkach (albo za pomoca robota). Marchewkę i jabłko przełóż do miski.Jeśli dodajesz pora, to przekrój go najpierw wzdłuż na pół, a potem pokrój w drobniutkie półplasterki. Używamy biała część pora (bez tych długich, zielonych, twardych liści). Pokrojonego pora dodaj do surówki.

  3. Teraz przygotuj sos. W dużym kubku albo miseczce wymieszaj bardzo dobrze ze sobą wszystkie składniki na sos, czyli olej rośłinny, ocet jabłkowy (albo sok z cytryny), pieprz i sól i miód w formie płynnej. Polej sosem surówkę. Dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki albo koperek – możesz tez dodać zarówno natkę, jak i koperek. Bardzo dobrze wszytko przemieszaj.

  4. Najlepiej odłóżyć surówkę do lodówki na minimum 30 minut, aby składniki się przegryzły.

Słowa kluczowe:czerwona kapusta, jablka, kapusta, koperek, marchewka, marchewki, miód, natka pietruszki, olej

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: