Gulasz wołowy z ziemniakami.

2023-06-19

Super pomysł na gulasz wołowy z dodatkiem ziemniaków i marchewki. To był obiad, którym zaskoczyłam moich gości i nie ukrywam, że męskiej części bardzo smakowało to danie i koniecznie prosili o dokładkę. Ten gulasz ma naprawdę mocny, charakterystyczny smak, jest bardzo sycący a wołowina jest idealnie przygotowana. Jeśli lubisz od czasu do czasu zjeść coś konkretniejszego, a jednocześnie nie przeszkadza Ci dłuższy czas przygotowania, to koniecznie wypróbuj ten przepis.

Najpierw obejrzyj to video z przepisem i zobacz jak łatwo jest zrobić gulasz wołowy…

gulasz wołowy

Czy to gulasz, czy może potrawka z wołowiny?

Odpowiedź nie jest taka prosta i oczywista, ponieważ jeśli szukasz bardzo tradycyjnego przepisy na gulasz, to to nie jest ten przepis:) Przykro mi. Gulasz wołowy pochodzi z Węgier. Jest to tradycyjne danie kuchni węgierskiej, które stało się popularne na całym świecie. Gulasz wołowy to gęsta, duszona potrawa przygotowywana z kawałków wołowiny, cebuli, papryki, pomidorów i przypraw. Charakterystycznym elementem gulaszu jest także dodatek słodkiej lub pikantnej papryki, która nadaje mu charakterystyczny smak i intensywny kolor.

Mój gulasz, który może w takim razie precyzyjniej powinnam nazwać potrawką z wołowiny nie zawiera w sobie papryki, tylko ziemniaki (w moim przypadku młode/wczesne) oraz marchewkę, ale zaręczam, że jest równie smaczny, co ten tradycyjny węgierski, choć oczywiście trochę inny.

Składniki, potrzebne do zrobienia gulaszu z wołowiny…

Mięso wołoweJa użyłam karkówkę wołową, ale można też wybrać łopatkę, pręgę, udziec, czy goleń. Pamiętaj mięso wołowe MUSI być świeże. Kolor i wygląd: Dobre mięso wołowe powinno mieć czerwoną lub ciemnoczerwoną barwę. Unikaj mięsa o matowym lub brunatnym odcieniu, ponieważ może to wskazywać na nieświeże lub przeterminowane mięso. Powinno również mieć równomierną strukturę, bez nieprawidłowych plam czy zbyt dużej ilości tłuszczu.

Ziemniaki – Do mojego dania użyłam młode polskie ziemniaki (młodych ziemniaków nie obierałam). Są pyszne i możne je jeść ze skórką. W okresie wiosenno-letnim polecam użyć właśnie młode ziemniaki, ale poza tym okresem oczywiście trzeba użyć zwykłe ziemniaki.

Marchewka – Marchewka jest fajnym warzywem, który świetnie pasuje do tego gulaszu, zwłaszcza, że jej słodki smak fajnie przełamuje pozostałe smak mięsa i ziemniaków.

Cebula i czosnek – Te dwa składniki łączą się razem, tworząc bogaty i aromatyczny sos gulaszu. Dodatkowo podczas smażenia cebuli w gulaszu, cukry naturalnie obecne w cebuli zaczynają się karmelizować, nadając potrawie słodki smak i piękny brązowy kolor. Ten proces dodaje głębi i bogactwa smakowego do gulaszu.

Bulion wołowy – Bulion doda głębi smaki i aromatu potrawie. Oczywiście, najlepiej użyć domowy bulion wołowy, ale nie zawsze jest taka możliwość i zdaję sobie z tego sprawę. W takim razie polecam użyć np. bulion wołowy ze słoiczka (Ja użyłam Winiary). Można też użyć bulionu z kostki, chociaż to raczej powinno być wyjątkowo awaryjne rozwiązanie.

Czerwone wino – Dodanie wina do gulaszu nadaje mu głębi i kompleksowości smaku. Alkohol i aromatyczne związki obecne w winie łączą się z innymi składnikami potrawy, takimi jak mięso, warzywa i przyprawy, tworząc bogaty i zbalansowany profil smakowy. Wybierz raczej półwytrawne wino (wytrawne może być zbyt cierpkie i ciężkie)- wybór wina do gulaszu zależy również od Twoich preferencji smakowych. Jeśli masz swoje ulubione wino, możesz go wypróbować. Ważne jest, aby wybrać wino, które lubisz i które będzie harmonizować ze smakiem gulaszu.

Koncentrat pomidorowy – Koncentrat wzbogaca smak, dodaje głębi i wyrazistości, trochę dodatkowo zagęszcza sos i dodaje mu pięknego, mocnego koloru.

Mąka pszenna – Potrzebna do zagęszczenia sosu.

Plus dodatki do uzyskania jak najlepszego smaku: ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, tymianek, lubczyk (albo inne suszone zioła), sól i pieprz, oliwa z oliwek, ocet balsamiczny, cukier.

gulasz wołowy
gulasz wołowy

Gulasz wołowy z ziemniakami. Przygotowanie krok po kroku.

Krok 1. Jeśli Twój kawałek mięsa wołowego ma dużo tłuszczu możesz część usunąć, zwłaszcza jeśli łatwo się go usuwa. Nie usuwaj jednak całego tłuszczu, bo dzięki niemu mięso będzie miękkie. Pokrój mięso wołowe na kawałki/kostkę średniej wielkości (około 3 cm długości). Dobrze posól i popierz wszystkie kawałki mięsa. (przeczytaj uwagę o soleniu).

Krok 2. Do garnka wlej olej i dobrze go rozgrzej. Smaż partiami (to będą 2 albo 3 partie) mięso przez około 2,5 do 3 minut z obydwu stron. Ważne! Nie wkładaj całego mięsa na raz do garnka, smaż go partiami tak, aby nie stykały się za bardzo za sobą. Następnie odłóż usmażone na osobny talerz/naczynie. Ten krok zajmie trochę czasu, ale lekkie podsmażenie mięsa sprawi, że gulasz będzie miał lepszy i głębszy smak oraz kolor.

Krok 3. W razie konieczności dolej trochę oleju i włóż pokrojoną cebulę. Cebulę pokrój dość grubo, a nie na cienkie pióra. Dodaj też czosnek. Czosnek również pokrój na dość grube kawałki (z jednego ząbka wyjdzie około 4 kawałki). Po włożeniu cebuli i czosnku wlej ocet balsamiczny i przemieszaj wszystko. Smaż warzywa około 4 minuty, od czasu do czasu mieszając.

Krok 4. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, wymieszaj koncentrat z cebulą i przesmaż wszystko dobrą minutę. Potem dodaj odłożone wcześniej mięso wraz z “sokiem” z mięsa, który będzie na talerzu. Posyp mięso mąką pszenną i dobrze wymieszaj mięso z mąką. Smaż mięso z mąką około minutę do dwóch aż mąka się “rozpuści”.

Krok 5. Do garnka wlej bulion wołowy, czerwone wino i wodę. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, tymianek i cukier. Przemieszaj wszystko najlepiej drewnianą łyżką, zwracając uwagę na dno garnka (mięso lubi się trochę “przykleić” do dna). Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny. Pamiętaj, aby dobrze przemieszać co jakiś czas (co około 15 minut), zwracając szczególną uwagę na dno garnka.

Krok 6. W międzyczasie przygotuj ziemniaki i marchewkę. Jeśli używasz młodych/wczesnych ziemniaków to wybierz te jak najmniejsze. Dobrze wyczyść młode ziemniaki, ale nie obieraj ich ze skórki. Ziemniaki pokrój na mniejsze kawałki, ale nie bardzo małe. Najlepiej tak na jednego gryza – chcesz, aby były to wyczuwalne kawałki. Marchewkę również pokrój na kawałki – najlepiej średniej wielkości, mniej więcej takiej wielkości jak kawałki ziemniaków.

Krok 7. Po 2 godzinach gotowania się gulaszu dodaj kawałki ziemniaków i marchewkę. Ponownie przykryj garnek i gotuj kolejne 45 minut, co jakiś czas dokładnie mieszając gulasz. Twój gulasz będzie gotowy jeśli mięso będzie miękkie, sos mocno zgęstnieje, a ziemniaki i marchewka będą dobrze ugotowane.

Krok 8. Na koniec sprawdź czy gulasz wymaga jeszcze doprawienia. W razie konieczność posól i popierz.

Uwaga! Niektórzy nie solą mięsa wołowego przed smażeniem. Moim zdaniem, jeśli mięso jest świeże i dobrej jakości to posolenie przed smażeniem nie ma większego znaczenia. Oczywiście, chodzi o posolenie bezpośrednio przed smażeniem, a nie marynowanie w soli.

Twój gulasz wołowy z ziemniakami i marchewką gotowy. Smacznego ♥

Gulasz wołowy z warzywami. Składniki, dokładne proporcje i przygotowanie…

Gulasz wołowy z ziemniakami.

Czas łącznie:3 godzina 30 minutaPorcje:4 porcje

Opis

Pyszny, sycący, stosunkowo łatwy do przygotowania, choć wymagający dość sporo czasu do jego przygotowania gulasz z ziemniakami i marchewkami w gęstym sosie o mocnym smaku.

Składniki:

Przygotowanie:

  1. Krok 1. Jeśli Twój kawałek mięsa wołowego ma dużo tłuszczu możesz część usunąć, zwłaszcza jeśli łatwo się go usuwa. Nie usuwaj jednak całego tłuszczu, bo dzięki niemu mięso będzie miękkie. Pokrój mięso wołowe na kawałki/kostkę średniej wielkości (około 3 cm długości). Dobrze posól i popierz wszystkie kawałki mięsa. (przeczytaj uwagę o soleniu).
  2. Krok 2. Do garnka wlej olej i dobrze go rozgrzej. Smaż partiami (to będą 2 albo 3 partie) mięso przez około 2,5 do 3 minut z obydwu stron. Ważne! Nie wkładaj całego mięsa na raz do garnka, smaż go partiami tak, aby nie stykały się za bardzo za sobą. Następnie odłóż usmażone na osobny talerz/naczynie. Ten krok zajmie trochę czasu, ale lekkie podsmażenie mięsa sprawi, że gulasz będzie miał lepszy i głębszy smak oraz kolor.
  3. Krok 3. W razie konieczności dolej trochę oleju i włóż pokrojoną cebulę. Cebulę pokrój dość grubo, a nie na cienkie pióra. Dodaj też czosnek. Czosnek również pokrój na dość grube kawałki (z jednego ząbka wyjdzie około 4 kawałki). Po włożeniu cebuli i czosnku wlej ocet balsamiczny i przemieszaj wszystko. Smaż warzywa około 4 minuty, od czasu do czasu mieszając.
  4. Krok 4. Następnie dodaj koncentrat pomidorowy, wymieszaj koncentrat z cebulą i przesmaż wszystko dobrą minutę. Potem dodaj odłożone wcześniej mięso wraz z “sokiem” z mięsa, który będzie na talerzu. Posyp mięso mąką pszenną i dobrze wymieszaj mięso z mąką. Smaż mięso z mąką około minutę do dwóch aż mąka się “rozpuści”.
  5. Krok 5. Do garnka wlej bulion wołowy, czerwone wino i wodę. Dodaj liść laurowy, ziele angielskie, majeranek, tymianek i cukier. Przemieszaj wszystko najlepiej drewnianą łyżką, zwracając uwagę na dno garnka (mięso lubi się trochę “przykleić” do dna). Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu przez około 2 godziny. Pamiętaj, aby dobrze przemieszać co jakiś czas (co około 15 minut), zwracając szczególną uwagę na dno garnka.
  6. Krok 6. W międzyczasie przygotuj ziemniaki i marchewkę. Jeśli używasz młodych/wczesnych ziemniaków to wybierz te jak najmniejsze. Dobrze wyczyść młode ziemniaki, ale nie obieraj ich ze skórki. Ziemniaki pokrój na mniejsze kawałki, ale nie bardzo małe. Najlepiej tak na jednego gryza – chcesz, aby były to wyczuwalne kawałki. Marchewkę również pokrój na kawałki – najlepiej średniej wielkości, mniej więcej takiej wielkości jak kawałki ziemniaków.
  7. Krok 7. Po 2 godzinach gotowania się gulaszu dodaj kawałki ziemniaków i marchewkę. Ponownie przykryj garnek i gotuj kolejne 45 minut, co jakiś czas dokładnie mieszając gulasz. Twój gulasz będzie gotowy jeśli mięso będzie miękkie, sos mocno zgęstnieje, a ziemniaki i marchewka będą dobrze ugotowane.
  8. Krok 8. Na koniec sprawdź czy gulasz wymaga jeszcze doprawienia. W razie konieczność posól i popierz.
  9. Uwaga! Niektórzy nie solą mięsa wołowego przed smażeniem. Moim zdaniem, jeśli mięso jest świeże i dobrej jakości to posolenie przed smażeniem nie ma większego znaczenia. Oczywiście, chodzi o posolenie bezpośrednio przed smażeniem, a nie marynowanie w soli.
Słowa kluczowe:bulion, bulion wołowy, gulasz, gulasz wołowy, marchewka, mięso, wino, wołowina, ziemniaki
gulasz wołowy z warzywami
gulasz wołowy z warzywami

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Like
Close
Copyright © 2021 LEMON & LIMES.
Made with by Loft.Ocean. All rights reserved.
Close
Popular Search: