Absolutnie przepyszny czekoladowy chlebek bananowy. Słodki, aromatyczny , mięciutki z głębokim, intensywnym kolorem. To ciacho jest jak połączenie chlebka bananowego z cudownym brownie. Z dużym prawdopodobieństwem będzie to najlepszy czekoladowy chlebek bananowy, jaki zjesz w życiu – a ja rzadko pisze, że coś jest najlepsze 🙂 Koniecznie wypróbuj ten przepis…
Chlebki bananowe to jedne z najczęściej wyszukiwanych przepisów na Świecie. Myślę, że te chlebki zdobyły taką popularność, bo rozwiązały bardzo ważny problem, czyli co zrobić z mocno dojrzałymi bananami, których na pierwszy rzut oka mało kto chce jeść i mnóstwo osób chciałoby wyrzucić, bo są już “zbyt brązowe” 😉 Tradycyjny przepis na chlebek bananowy nie zawiera kakao, więc czekoladowy chlebek bananowy jest jedną z wariacji tradycyjnego przepisu, ale chyba najpyszniejszą wariacją jaką jadłam…
Najpierw obejrzyj to video z przepisem i zobacz jak łatwo jest zrobić ten czekoladowy chlebek bananowy:
Składniki potrzebne do zrobienia czekoladowego chlebka bananowego…
Banany – Wybierz dojrzałe albo mocno dojrzałe banany. Nie bój się brązowych plam na skórce.! ♥Im bardziej dojrzałe banany, tym Twój chlebek będzie słodszy.
Kakao – Potrzebne jest prawdziwe kakao, polecam DecoMorreno – ekstra ciemne kakao, które ja użyłam do przygotowania tego ciasta.
Soda oczyszczona i proszek do pieczenia – Oba składniki są środkami spulchniającymi, które wyzwalają gaz w procesie pieczenia, co powoduje uniesienie ciasta. Użyj obydwóch.
Jajko – Użyj jedno jajko rozmiar L. Najlepiej kupować jajka oznaczone numerem 1 (wolny wybieg) albo 0 (chów ekologiczny).
Brązowy cukier – Brązowy cukier dodaje ciastu lekkiego posmaku karmelowego i pomaga w uzyskaniu miękkiego i wilgotnego wnętrza. Ponadto, ponieważ brązowy cukier jest bardziej wilgotny niż biały cukier, dodanie go do ciasta pomaga w utrzymaniu wilgoci i zapobiega wysuszeniu ciasta.
Masło i olej roślinny – Obydwa składniki są tutaj potrzebne. Olej zapewnia wilgotność i miękkość dla ciasta, co jest bardzo ważne, ponieważ ciasto powinno być wewnątrz wilgotne i miękkie, a z zewnątrz lekko chrupiące. Dodatek oleju pomaga również w zachowaniu elastyczności ciasta. A masło to oczywiście wspaniały, niezastąpiony smak.
Tabliczka czekolady – Dzięki dodaniu czekolady i kakao można powiedzieć, że jest to podwójnie czekoladowe ciasto bananowe. Użyj ulubionej czekolady – ja polecam dobrej jakości mleczką czekoladę.
Mąka pszenna i sól – Podstawowe składniki. Użyj mąki pszennej tortowej. Dodanie odrobiny soli do ciasta wyostrza i podkreśla inne smaki.
Ekstrakt waniliowy – Dodanie ekstraktu waniliowego do ciasta pozwala uzyskać delikatny, subtelny smak wanilii, który działa jako wyróżnik smakowy i dodaje charakteru ciastu. Lepiej użyć prawdziwego ekstraktu waniliowego, ale jeśli go nie masz, to możesz zastąpić zwykłym aromatem (choć to nie to samo). Jeśli używasz zwykłego aromatu waniliowego to użyj go dwa razy mniej niż ekstraktu.
Czekoladowy chlebek bananowy. Przygotowanie. Krok po kroku.
Krok 1.
W misce dobrze rozgnieć dojrzałe albo mocno dojrzałe banany. Można widelcem, ale ubijakiem do ziemniaków będzie dokładniej.
Krok 2.
W rondelku rozpuść masło. Poczekaj z 10 minut aż przestygnie i dodaj masło do rozgniecionych bananów. Dolej też olej roślinny i przemieszaj, aby składniki dobrze się połączyły.
Krok 3.
Następnie dodaj jajko, ekstrakt waniliowy oraz brązowy cukier. Ponownie wszystko dobrze przemieszaj.
Krok 4.
Do osobnej miski wsyp suche składniki, czyli przesianą przez sitko mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól oraz przesiane przez sitko ciemne kakao. Dobrze przemieszaj suche składniki i dodaj je do mokrych. Połącz suche składniki z mokrymi aż powstanie jednolita masa. Mieszaj tylko do czasu aż składniki wyraźnie się połączą, ale nie dłużej – jeśli będziesz mieszać zbyt długo chlebek może wyjść zbyt gęsty.
Krok 5.
Połowę tabliczki czekolady posiekaj albo pokrój na małe kawałki i dodaj do ciasta. Formę do ciasta lekko wysmaruj masłem i przełóż ciasto do formy. Drugą część czekolady posiekaj albo pokrój na mniejsze kawałki i wyłóż na wierzch ciasta, lekko dociskając widelcem.
Krok 6.
Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 55 minut. Możesz też zrobić test patyczka – powinien być suchy albo prawie suchy (może być odrobinę wilgotny)
Chlebek bananowy to słynny amerykański deser. A może masz ochotę na inny słodki “amerykański” przysmak. Polecam Ci te absolutnie pyszne ciastka amerykańskie z biała czekoladą… Link poniżej:
Ciastka amerykańskie. Świetny przepis ♥ – Pasta Mama Cooks
albo cudowne, mocno czekoladowe, wilgotne w środku brownie:
Przepis na brownie. Najlepszy ♥ – Pasta Mama Cooks
Czekoladowy chlebek bananowy. Składniki, proporcje, przygotowanie. Możliwość wydrukowania.
Czekoladowy chlebek bananowy. Przepyszny♥
Opis
Pyszny deser, czyli czekoladowy, a właściwie to podwójnie czekoladowy chlebek bananowy, który właściwie jest połączeniem tradycyjnego chlebka bananowego i brownie. Jeden z najlepszych przepisów na chlebek bananowy jaki istnieje ♥
Składniki
Przygotowanie:
- W misce dobrze rozgnieć dojrzałe albo mocno dojrzałe banany. Można widelcem, ale ubijakiem do ziemniaków będzie dokładniej.
- W rondelku rozpuść masło. Poczekaj z 10 minut aż przestygnie i dodaj masło do rozgniecionych bananów. Dolej też olej roślinny i przemieszaj, aby składniki dobrze się połączyły.
- Następnie dodaj jajko, ekstrakt waniliowy oraz brązowy cukier. Ponownie wszystko dobrze przemieszaj.
- Do osobnej miski wsyp suche składniki, czyli przesianą przez sitko mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i sól oraz przesiane przez sitko ciemne kakao. Dobrze przemieszaj suche składniki i dodaj je do mokrych. Połącz suche składniki z mokrymi aż powstanie jednolita masa. Mieszaj tylko do czasu aż składniki wyraźnie się połączą, ale nie dłużej – jeśli będziesz mieszać zbyt długo to chlebek może wyjść zbyt gęsty.
- Połowę tabliczki czekolady posiekaj albo pokrój na małe kawałki i dodaj do ciasta. Formę do ciasta lekko wysmaruj masłem i przełóż ciasto do formy. Drugą część czekolady posiekaj albo pokrój na mniejsze kawałki i wyłóż na wierzch ciasta, lekko dociskając widelcem.
- Piecz w dobrze nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 55 minut. Możesz też zrobić test patyczka – powinien być suchy albo prawie suchy (może być odrobinę wilgotny)