Super smaczna zupa z mrożonym groszkiem i ziemniakami. Jest zdrowa, odpowiednia również dla wegetarian i wegan i bardzo prosta w przygotowaniu. Może nie słyszałaś/słyszałeś nigdy o zupie groszkowej, ale zdecydowanie warto ją zrobić. Jest świetna na bezmięsny, lekki obiad dla Ciebie i dla całej Twojej rodziny. Koniecznie wypróbuj! ♥
Najpierw obejrzyj to video z przepisem na zupę z groszkiem i zobacz jak łatwo ją zrobić:
Kilka słów o groszku i jego właściwościach…
Groszek jest jednym z najbardziej popularnych warzyw, które są stosowane w kuchni. Jest to mały, zielony strąk, który ma charakterystyczny, słodki smak. Groszek jest często używany do przyrządzania wielu potraw, takich jak zupy, sałatki, potrawy jednogarnkowe i wiele innych.
Groszek jest bardzo zdrowym produktem spożywczym. Zawiera duże ilości błonnika i witamin, w tym witaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy i żelazo. Groszek jest również bogaty w cenne składniki odżywcze, takie jak białko, mangan, magnez, fosfor i potas. Jego wysoka zawartość błonnika pomaga regulować poziom cholesterolu, a witaminy i minerały odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowia ogólnego.
Uwaga! Do tej zupy zdecydowanie polecam użyć groszek mrożony, a nie ten z puszki. Groszek mrożony ma lepszy smak i teksturę. No chyba, że masz akurat zupełnie świeży groszek, ale moim zdaniem świeży groszek prosto z ogrodu albo targu jest tak pyszny, że lepiej go zjeść od razu, a nie “marnować” go do zupy 😉 Oczywiście to tylko moje zdanie – ja po prostu uwielbiam świeży groszek.
A ziemniakami… Dlaczego warto je jeść?
Ziemniak odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej diecie, jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych produktów spożywczych w naszym kraju. Tak, ziemniaki są zdrowe. Zawierają wiele wartości odżywczych, w tym błonnik, potas, witaminy C i B6 oraz żelazo i magnez. Są również źródłem witaminy E, która jest kluczowa dla zachowania zdrowia i odporności.
Składniki, jakie są potrzebne do przygotowania tej zupy z groszkiem…
Mrożony groszek – Jest to gatunek zielonego groszku, który został zamrożony w celu zachowania świeżości i smaku. Jest świetny do zup – krem. Powinien być dostępny w każdym większym sklepie. Ja swój kupiłam w lokalnej Biedronce.
Ziemniaki – Zasadniczo wyróżnia się trzy typy ziemniaków (A,B i C) – podzielono je na podstawie zawartości suchej masy i skrobi w bulwie. Najlepiej sprawdzą się ziemniaki ogólnoużytkowe (typ B) albo ziemniaki sałatkowe (typ A). Typ C to ziemniaki mączyste i zawierają najwięcej skrobi.
Bulion – Można użyć bulionu warzywnego (odpowiedni dla wegan i wegetarian) albo drobiowego (odpowiedni dla osób mogących jeść mięso).
Skąd wziąć bulion?
Wiele osób przygotowuje sobie bulion wcześniej w dużej ilości, mrozi go i w razie potrzeby używa. Często używa się też rosołu z „dnia poprzedniego” – u mnie w rodzinie z reguły się tak robiło. W większych sklepach można też kupić gotowy bulion w kartonach albo słoiczkach. Wiem, że Winiary wprowadził bulion w słoiczkach. Jest jeszcze opcja z kostką rosołową, z którego można zrobić bulion błyskawiczny. Taką domową kostkę można zrobić wcześniej samemu albo kupić gotową w sklepie. Wiem, że użycie kostki ze sklepu jest dla wielu kontrowersyjne, ale jest to jedna z opcji, o której chciałam napisać. Z kostek korzystałam od czasu na studiach, kiedy liczył się czas i każdy grosz.
Cebula – Wystarczy jedna biała cebula. Można ją zastąpić każdym innym rodzajem cebuli.
Świeże zioła – Polecam użyć świeży koperek albo natkę pietruszki.
Zioła prowansalskie – Zamiast ziół prowansalskich można użyć oregano albo majeranek lub mieszankę tych ziół.
Pieprz i sól – Użyta ilość zależy od indywidualnych preferencji.
Przygotowanie zupy z groszkiem. Przepis krok po kroku.
Krok 1. Ziemniaki pokrój w małą kostkę. W garnku rozpuść masło i wrzuć drobno pokrojoną cebulkę. Dodaj zioła prowansalskie albo oregano (do cebulki) przemieszaj i podsmaż cebulkę około 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
Krok 2. Następnie ostrożnie wlej bulion warzywny albo jeśli wolisz bulion drobiowy i dodaj pokrojone ziemniaki. Od momentu kiedy bulion się zagotuje, gotuj ziemniaki około 25 minut aż ziemniaki będą całkowicie ugotowane. Około 5 minut przed końcem gotowania ziemniaków dodaj do bulionu mrożony groszek.
Krok 3. Kiedy warzywa będą ugotowane zachowaj około 1/4 (maksymalnie 1/3) część ziemniaków i groszku (wyjmij je z zupy i wyłóż na talerz). Jeśli zblendujesz wszystkie warzywa, to zupa będzie za gęsta, poza tym zupa lepiej smakuje, gdy są jakieś kawałki warzyw.
Krok 4. Zupę zblenduj, najlepiej blenderem ręcznym, ale możesz też użyć blendera kielichowego i partiami przelewać zupę do takiego blendera. Kiedy zblendujesz zupę dopraw solą i pieprzem i wrzuć zachowane wcześniej warzywa. Polecam też dodać świeże zioła np. koperek. Do zupy użyłam około 5 szklanek bulionu, ale jeśli chcesz rzadszą zupę, to dodaj jedną szklankę bulionu więcej.
Zupa z groszkiem i ziemniakami gotowa. Smacznego ♥
Szukasz innych fajnych przepisów na zupy? Polecam Ci zupę ziemniaczaną – krem z porami. jest super! Link poniżej:
Zupa ziemniaczana – krem. A dokładniej pół-krem 😉 – Pasta Mama Cooks
Zupa z groszkiem i ziemniakami. Składniki, dokładne proporcje i możliwość wydrukowania.
Zupa z groszkiem i ziemniakami.
Opis:
Smaczna i zdrowa zupa z groszkiem i ziemniakami. Zrobisz ją szybko i z łatwo dostępnych i prostych składników. Idealna na bezmięsny obiad dla całej rodziny.
Składniki:
Przygotowanie:
- Krok 1. Ziemniaki pokrój w małą kostkę. W garnku rozpuść masło i wrzuć drobno pokrojoną cebulkę. Dodaj zioła prowansalskie albo oregano (do cebulki) przemieszaj i podsmaż cebulkę około 5 minut, od czasu do czasu mieszając.
- Krok 2. Następnie ostrożnie wlej bulion warzywny albo jeśli wolisz bulion drobiowy i dodaj pokrojone ziemniaki. Od momentu kiedy bulion się zagotuje, gotuj ziemniaki około 25 minut aż ziemniaki będą całkowicie ugotowane. Około 5 minut przed końcem gotowania ziemniaków dodaj do bulionu mrożony groszek.
- Krok 3. Kiedy warzywa będą ugotowane zachowaj około 1/4 (maksymalnie 1/3) część ziemniaków i groszku (wyjmij je z zupy i wyłóż na talerz). Jeśli zblendujesz wszystkie warzywa, to zupa będzie za gęsta, poza tym zupa lepiej smakuje, gdy są jakieś kawałki warzyw.
- Krok 4. Zupę zblenduj, najlepiej blenderem ręcznym, ale możesz też użyć blendera kielichowego i partiami przelewać zupę do takiego blendera. Kiedy zblendujesz zupę dopraw solą i pieprzem i wrzuć zachowane wcześniej warzywa. Polecam też dodać świeże zioła np. koperek. Do zupy użyłam około 5 szklanek bulionu, ale jeśli chcesz rzadszą zupę, to dodaj jedną szklankę bulionu więcej.