Dzisiaj przepis na bigos z kiszonej kapusty z dodatkiem świeżej główki białej kapusty i czterema rodzajami mięsa. Jest to przepis na cały duży garnek bigosu, który w zależności od tego ile osób będzie go jadło powinien starczyć na kilka dni. A wiadomo, bigos najlepiej smakuje nie pierwszego dnia, ale odgrzewany dnia kolejnego albo jeszcze następnego 😉
Chcesz poznać więcej moich przepisów? Zobacz mój nowy blog: www.kuchniaizy.pl Link: Wszystkie Przepisy – Kuchnia Izy
Ten bigos zrobiłam specjalnie na “zamówienie” mojego taty, który wyprawiał swoje imieniny i zaprosił kilka osób, głównie mężczyzn, którzy zdecydowanie lubią dobrze zjeść na tego typu spotkaniach i każdy z nich je mięso 😉 Oczywiście było kilka kobiet i wszystkie z nich doceniły bigos z tego przepisu. Spokojnie mogę więc go polecić tym którzy chcą przygotować większą ilość “bogatego” bigosu.
Najpierw obejrzyj ten filmik i zobacz jak łatwo jest przyrządzić ten bigos…
Krótko o bigosie…
Podejrzewam, że 99% dorosłych Polaków wie co to bigos albo o nim chociaż słyszało. Oczywiście, nie wszyscy go musieli jeść (zwłaszcza weganie i wegetarianie), ale większość na pewno o nim słyszała. W skrócie jest to potrawa z duszonej kapusty i mięsa. Są to dwa główne składniki, które są niezbędne do zrobienia bigosu. Inne składniki mogą się różnić w zależności od regionu Polski w jakim mieszkamy, domu z jakiego się wywodzimy, jak i naszych indywidualnych kubków smakowych.
Jest kilka rodzajów bigosów, a najpopularniejsze z nich to bigos staropolski, litewski, węgierski, hultajski, myśliwski, galicyjski, a nawet jest wegetariańska wersja tradycyjnego bigosu.
Jeśli ktoś chce poczytać więcej o historii Bigosu, skąd pochodzi to słowo i jak się zmieniał na przestrzeni wieków, to polecam… Wikipedię i hasło “bigos”;)
Mój przepis na bigos z kapusty kiszonej i białej…
Przepis na ten bigos z kapusty kiszonej i białej właściwie powstał z połączenia mojego doświadczenia i doświadczenia mojej mamy, która pomagała mi w nagrywaniu filmiku na tego posta. Ale to życzenia taty, który chciał na imieniny bogaty w mięso bigos sprawiło, że taki bigos powstał.
Postanowiłam, że dodam tam 4 rodzaje mięsa i koniecznie suszone grzyby, zebrane jesienią w lesie i suszone śliwki. Wyszedł naprawdę pyszny. Gorąco polecam skorzystać z tego przepisu 😉
Kilka porad odnośnie gotowania bigosu z kapusty kiszonej i świeżej białej:
!Taki bigos gotuj przez dłuższy okres czasu (4 godziny) na małym/bardzo małym ogniu!
!Każde kolejne podgrzewanie tego bigosu sprawia, że jest on lepszy!
!Warto do niego dodać czerwone wino, które mocno wzbogaci smak!
!Pamiętaj, że kapusta kiszona musi być dobrej jakości. To głównie od jej smaku zależy jaki wyjdzie nam bigos. Jeśli masz taką możliwość, użyj domowej kapusty kiszonej!
!Do bigosu warto dodać tłustsze mięso, gdyż zbyt chude podczas gotowania może stać nieco twarde i suche!
!Pamiętaj, aby bigos od czasu do czasu zamieszać, zwłaszcza od spodu, aby kapusta się nie przypaliła. Kontroluj też ilość wody w trakcie gotowania bigosu!
Mam dla Ciebie inny przepis z kuchni polskiej, czyli pyszną zupę grzybową, która jest idealna na Wigilię Bożego Narodzenia. Jest absolutnie pyszna.
Sprawdź na moim blogu: www.kuchniaizy.pl. Kliknij TUTAJ: przepis na wigilijną zupę grzybową
TEN SAM PRZEPIS NA MÓJ BIGOS WRAZ Z DOKŁADNYM OPISEM I ZDJĘCIAMI ZNAJDZIESZ NA MOIM DRUGIM BLOGU www.kuchniaizy.pl, NA KTÓRYM DZIELĘ SIĘ RÓWNIEŻ MOIMI NAJNOWSZYMI PRZEPISAMI. LINK: KLIKNIJ TUTAJ
Bigos z kiszonej i białej kapusty. Duża ilość mięsa. Przepis do wydrukowania.
Bigos z kiszonej i słodkiej kapusty. Duża ilość mięsa!
Opis
Bigos z kapusty kiszonej i świeżej białej kapusty z 4 rodzajami mięsa.
Składniki na duży garnek bigosu:
Instrukcja
- Suszone śliwki i grzyby zalej wodą.
- Białę kapustę poszatkuj i gotuj we wrzącej wodzie przez około 15 minut. Odcedź i odłóż na bok.
- Każdy rodzaj mięsa pokrój na mniejsze kawałki. Wszystkie kawałki umieść w jednej misce.
- Do miski z mięsem wsyp przyprawy, czyli granulowany czosnek, słodką paprykę w proszku oraz pieprz i sól. Dobrze wszystko przemieszaj, tak aby przyprawy w miarę równomiernie pokryły mięso.
- Wlej trochę oleju na patelnię i kiedy będzie gorący obsmażaj mięso partiami (całe się nie zmieści) na złotawy kolor. Ma być podsmażone, ale nie całkowicie usmażone. Mięso włóż z powrotem do miski.
- Na tej samej patelni podsmaż przez dwie minuty pokrojoną cebulę, zrób trochę miejsca na posiekany czosnek i obsmażaj go około 30 sekund. Przemieszaj cebulę i czosnek i dodaj do mięsa.
- Do dużego garnka włóż kapustę kiszoną (odciśniętą z soku, w razie konieczności możesz ją też przesiekać) i wlej grzyby wraz z wodą i śliwki wraz z wodą. Wszystkie przemieszaj i dodaj zioło angielskie, owoc jałowca oraz liście laurowe.
- Mięso i cebulę przełóż z powrotem na patelnię (jeśli jest taka konieczność dodaj trochę oleju) i dodaj koncentrat pomidorowy oraz trochę soli i pieprzu. Wymieszaj i gotuj przez kilka dobrych minut, aż smaki się przegryzą. Następnie całą zawartość patelni dodaj do garnka i wszystko dobrze przemieszaj.
- Dodaj odłożoną wcześniej świeżą kapustę i znowu wszystko przemieszaj.
- Dodaj jeszcze odrobinę wody oraz pieprz, sól oraz cukier i duś pod przykryciem na małym ogniu przez około 4 godziny.
- Pamiętaj, aby co jakiś czas przemieszać dobrze bigos (zwłaszcza od spodu, aby się nie przypalił). Jeśli woda wyparuje, dolewaj troszkę wody (nie dużo!)
- Na ostatnią godzinę gotowania dodaj szklankę wytrawnego czerwonego wina. Wino odparuje po pewnym czasie. Ostatnią godzinę nie gotuj pod przykryciem.
- Pod koniec sprawdź czy nie potrzeba dodać więcej przypraw, zwłaszcza soli i pieprzu.
- Bigos najlepiej smakuje odgrzewany następnego dnia i w kolejnych, dlatego warto go przygotować 2,3 dni wcześniej.
Video
Szukasz przepisów na bigos? Sprawdź ten:
Smak bigosu idealny 🙂 Z pewnością bedę korzystać z tego przepisu na większe imprezy rodzinne.
Świetny przepis! Wyszło sporo bigosu, ale miał kto jeść 😉 Polecam
Cieszę się, że bigos się udał i zasmakował 🙂
Czyli kiszonej kapusty nie gotowała Pani wcześniej tak jak białą? Tylko potem już ze wszystkim razem się gotowała , bo ja podgotowuje wcześniej zanim wszystko razem połącze ale może tym razem zrobię tak jak Pani
Nie, kiszonej kapusty nie gotowałam wcześniej. Tylko białą kapustę. Polecam spróbować 🙂
Przepraszam za tak późną odpowiedź
Na pewno pyszny tylko po co te wstępy długie