Ten kalafior w gęstym cieście czosnkowym jest świetnym pomysłem na dodatek do obiadu. A podawany z ulubionym sosem np. czosnkowym, czy słodkim sosem chilli jest naprawdę wspaniałą przekąską. Kalafior jest lekko twardy w środku, nie jest więc “papką” i nie jest zbyt miękki, a skorupka z ciasta jest chrupiąca i ma fajny lekko brązowy kolor.
Jako dziecko nie lubiłam kalafiora. Miał dla mnie zbyt mdły smak. Trochę zbyt delikatny. Pamiętam, że moja ukochana babcia płaciła mi, żebym zjadła chociaż trochę jak przychodziłam do niej na obiad. A robiła gotowanego kalafiora dość często, bo moja młodsza siostra wprost go uwielbiała 🙂 Jako dorosła osoba przeprosiłam się z kalafiorem, ale nadal zwykły gotowany kalafior jest dla mnie zbyt mdły. Wolę wyszukiwać inne, ciekawsze sposoby na kalafiora, a tym wbrew pozorom jest całkiem sporo.
Najpierw obejrzyj ten film i zobacz jak łatwo jest zrobić kalafiora w cieście…
Dlaczego polubisz ten przepis na kalafiora w cieście czosnkowym?
- Kalafior w ciekawym wydaniu! Dla mnie to ważne aby próbować nowe rzeczy i przepisy. Taki kalafior w cieście czosnkowym jest fajną alternatywą dla zwykłego, gotowanego kalafiora. Myślę, że zaciekawisz takim przepisem swoich domowników.
- Przemycisz zdrowego kalafiora w fajnej postaci! Jeśli rzadko jecie warzywa albo dzieci nie chcą ich jeść, może taka przekąska ich przekona?
- To jest po prostu bardzo dobre! Chyba najistotniejsze jest to, że to świetnie smakuje. Z pewnością warto wypróbować przepis.
Składniki potrzebne do zrobienia kalafiora w cieście czosnkowym…
Kalafior – Wybierz świeżego kalafiora bez przebarwień i ciemnych plan. Kalafior powinien mieć zielone i sprężyste, nie pożółkłe liście.
Na ciasto:
Czosnek – bardzo ważny w tym przepisie. Daje się go całkiem sporo, bo aż 6 ząbków. Jeśli ząbki są małe albo cieknie, daj dwa więcej.
Maślanka – Pamiętaj, aby dobrze wstrząsnąć maślankę przed użyciem.
Mąka pszenna – Potrzebna jest zwykła mąka pszenna. Ja użyłam mąki tortowej.
Jajka – Najlepiej kupować jajka oznaczone numerem 1 (wolny wybieg) albo 0 (chów ekologiczny).
Ostra przyprawa albo sos – Jeśli chcesz aby ciasto było pikantniejsze polecam dodać trochę ostrzejszej przyprawy, płatków chilli albo ostrego sosu. Ja dodałam łyżeczkę sosu Sriracha.
Pieprz i sól – do doprawienia ciasta.
Plus olej do smażenia – Oleju powinno być całkiem sporo. Tak żeby kalafior był przynajmniej w jednej trzeciej w nim zanurzony podczas smażenia.
Kalafior w cieście czosnkowym. Przygotowanie.
Krok 1. Do miski wbij jajka i dodaj obrane ząbki czosnku. Zblenduj jajka i czosnek za pomocą blendera ręcznego. Składniki dobrze muszą się połączyć. Blenduj około 2,3 minut aż powstanie lekko puszysta masa.
Krok 2. Do masy dolej maślankę oraz mąkę. Popierz i posól. W tym momencie możesz tez dodać ostrzejsza przyprawę albo sos, jeśli chcesz aby ciasto było ostrzejsze w smaku.
Krok 3. Włóż masę na minimum 15 minut do lodówki.
Krok 4. Podziel kalafiora na różyczki. Zagotuj wodę w garnku. Pamiętaj, aby ją posolić. Gdy woda się zagotuje, to włóż różyczki kalafiora do garnka i gotuj je około 7 minut – nie dłużej, kalafior musi być jeszcze lekko twardy, a nie zupełnie ugotowany. Wyjmij z garnka i odcedź. Odczekaj kilka minut.
Krok 5. Wyjmij masę z lodówki i dobrze zamaczaj różyczki kalafiora w cieście – ciasto musi dobrze pokrywać warzywo.
Krok 6. Na patelni rozgrzej olej – wlej tyle oleju, aby różyczki kalafiora były w nim zanurzone minimum w 1/3 a maximum w 1/2 całości. Smaż obydwu stron aż do lekkiego zbrązowienia ciasta. To będzie po kilka minut z każdej strony.
Podawaj kalafiora z ulubionym sosem. Ja użyłam słodkiego sosu chilli.
Kalafior w cieście czosnkowym. Przepis do wydrukowania.
Kalafior w cieście czosnkowym.
Opis
Kalafior w gęstym i bardzo smacznym cieście czosnkowym to fajny i ciekawy dodatek do obiadu albo jako osobna przekąskę. Warto podawać z ulubionym sosem.
Składniki:
Przygotowanie:
- Do miski wbij jajka i dodaj obrane ząbki czosnku. Zblenduj jajka i czosnek za pomocą blendera ręcznego. Składniki dobrze muszą się połączyć. Blenduj około 2,3 minut aż powstanie lekko puszysta masa.
- Do masy dolej maślankę oraz mąkę. Popierz i posól. W tym momencie możesz tez dodać ostrzejszą przyprawę albo sos, jeśli chcesz aby ciasto było pikantniejsze w smaku.
- Włóż masę na minimum 15 minut do lodówki.
- Podziel kalafiora na różyczki. Zagotuj wodę w garnku. Pamiętaj, aby ją posolić. Gdy woda się zagotuje, to włóż różyczki kalafiora do garnka i gotuj je około 7 minut – nie dłużej, kalafior musi być jeszcze lekko twardy, a nie zupełnie ugotowany. Wyjmij z garnka i odcedź. Odczekaj kilka minut.
- Wyjmij ciasto z lodówki i dobrze zamaczaj różyczki kalafiora w cieście – ciasto musi dobrze pokrywać warzywo.
- Na patelni rozgrzej olej – wlej tyle oleju, aby różyczki kalafiora były w nim zanurzone minimum w 1/3 a maximum w 1/2 całości. Smaż z obydwu stron aż do lekkiego zbrązowienia ciasta. To będzie po kilka minut z każdej strony.